Woskowanie auta

Każdy właściciel pojazdu powinien mieć świadomość jak woskowanie auta jest ważne. Pozwala ono przede wszystkim zabezpieczyć lakier przed czynnikami zewnętrznymi, ptasimi odchodami, żywicą, a także przywraca każdemu pojazdowi nieco świeżości oraz nadaje głębi i blasku. Należy przestrzegać jednak kilku podstawowych zasad podejmując się tej czynności.
Woskowanie auta
Jak zrobić, aby było piękne nie tylko świeżo po wyjeździe z myjni? Jeśli nie zabezpieczymy go w odpowiedni sposób, to bardzo szybko straci swój blask. Nawet gdy pojazd najlepsze lata ma już za sobą woskowanie lakieru pomoże przywrócić jego dawny blask. 2 do 4 razy do roku są jak najbardziej wystarczające, aby efekty były widoczne przez nawet kilka lat. Warto przy tym zwrócić uwagę na następujące szczegóły: czym woskować auto, jak dobrać odpowiednie kosmetyki, a także w jaki sposób zabrać się do wcierania wosku. Jeśli poszczególne elementy zostaną wykonane we właściwej kolejności, przy należytej precyzji, to można liczyć na doskonałe efekty widoczne nawet przez bardzo długi czas.

Woskowanie samochodu – jaki wosk?

Na rynku dostępne jest szerokie spektrum wosków. Nie wszystkie jednak są warte uwagi. Woskowanie krok po kroku wymaga dostosowania preparatu pod preferencje użytkownika, a także dopasowania do konkretnego typu lakieru. Woski zakupimy w postaci past, mleczek, preparatów ściernych oraz olejków. W zasadzie każdy z tych produktów należy wykorzystywać pod kątem jak trwały efekt chcemy uzyskać. Przy wyborze wosku warto zwrócić także uwagę na to jak stare jest auto oraz jaki jest stan jego karoserii. Do woskowania nowszych samochodów najlepiej jest używać twardych wosków, natomiast do starszych lepiej nadaje się pasta, olejek. Jeśli nie wiesz jak woskować auto, to uważaj, który wybierasz, gdyż dodatkowo niektóre dzielą się także w zależności od tego, czy będą używane na suchą powierzchnię czy też na mokrą oraz na lakiery ciemne czy jasne. Metoda zależna będzie więc od tego, jaki wosk zostanie zakupiony.

Jak woskować auto metodą na mokro?

Sposób nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy zaznajomić się z paroma podstawowymi kwestiami, aby bez problemu przeprowadzić całą operację samodzielnie. Nakładanie wosku na mokrą karoserię auta jest znacznie krótsze niż woskowanie na sucho. Dlaczego? Z tego względu, że wosk w tym aspekcie występuje w formie płynnej. Pozwala on skutecznie doczyścić trudno dostępne elementy karoserii, a także zapewnia możliwość łatwiejszego dotarcia preparatem we wszystkie zakamarki, a także zagięcia. Woskowanie samochodu na mokro może być także przeprowadzone po umyciu samochodu. Nie ma pod tym kątem żadnych ograniczeń. Podkreślamy także, że NIE ZALECAMY stosowania tej metody, ponieważ prowadzi ona do hologramów.

Woskowanie samochodu na sucho

Zazwyczaj przeprowadza się je z użyciem pasty. Preparat takiego rodzaju ma inną konsystencję i nie jest w pewien sposób tłusty. Dobrej jakości woski są pochodzenia naturalnego. Jednak mimo wielu zalet woskowanie auta na sucho jest znacznie bardziej pracochłonne. Wymaga więcej zaangażowania, a także poświęcenia masy czasu, ponieważ wymaga zachowania odpowiednich odstępów czasowych. W zamian każdy otrzymuje jednak dużo lepsze efekty. Metodzie zużywa także znacznie mniej preparatu niż w przypadku woskowania samochodu na mokro. Jak woskować samochód pastą? Preparat należy rozprowadzać od górnej części karoserii w dół. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest dokładne osuszenie powierzchni auta, a także zajęcie się usunięciem wszelkich zanieczyszczeń z całej karoserii, tzw dekontaminacja i deironizacja oraz glinkowanie. Opowiemy o tym w następnym wątku.

Woskowanie samochodu - krok po kroku

Każdy pojazd w dowolnym stanie może zawsze dobrze wyglądać. Wystarczy zająć się nim w odpowiedni sposób. Czyszczenie to jedno, natomiast dobrze przeprowadzone woskowanie auta jest gwarancją świetnego wyglądu przez długi czas.
W pierwszej kolejności trzeba dokładnie zająć się ręcznym myciem, a następnie osuszeniem pojazdu. Lakier musi być perfekcyjnie czysty i pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wosk nigdy nie przylgnie do powierzchni, która jest brudna. Brak mycia oznacza woskowanie nie karoserii, a brudu na jej lakierze. Osuszyć karoserię najprościej można za pomocą ręcznika z mikrofibry. Nie pozostawiają one dodatkowych szczątków materiału i są bardzo skuteczne. Jak prawidłwo powinno wyglądać mycie auta? Mycie wstępne (bezdotykowe) , potem mycie ręczne, dekontaminacja (usuwanie nalotów smoły, gumy, asfaltu, żywicy, ptasich odchodów i innych), deironizacja (usuwanie nalotów metalicznych pochodzących z klocków hamulcowych oraz smogu), glinkowanie (wycieranie resztek nieczystości lakieru). Przypomina ona trochę plastelinę. Jest ona dla lakieru tym czym pumeks dla pięt. Ściera brud wżarty w lakier.
Wbrew pozorom istotna jest temperatura dla woskowania auta. Najlepiej jest przeprowadzić je w dzień, lub w pomieszczeniu w którym nie będzie ona wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Dlaczego? Z tego względu, że nie wolno stosować wosków na rozgrzany lakier, dlatego w słoneczny dzień należy robić to w cieniu. Po dokładnym osuszeniu karoserii należy zapoznać się z wytycznymi od producenta pasy lub olejku, a następnie odmierzyć odpowiednią porcję wosku. Wosk trzeba rozprowadzić równomiernie po całej karoserii auta. W przypadku wosków twardych stosujemy te samą metodę nakładania co w przypadku powłok ceramicznych (lewo-prawo, przód-tył). W przypadku olejków i wosków syntetycznych stosujemy metodę ruchów kulistych. Następnie całość należy pozostawić na kilka minut. W momencie, gdy na powierzchni pokrytej środkiem pojawią się białe „mazy”, można przystąpić do docierania preparatu. Powierzchnię nadwozia należy przecierać do momentu, gdy stanie się ona śliska. Ponadto dobrze wypolerowany lakier będzie z każdym przetarciem coraz bardziej błyszczący. Nie jest to nic trudnego, jednak warto zdać się czasami na wiedzę specjalisty, który doradzi nie tylko w wyborze odpowiedniego preparatu, ale i przeprowadzi go własnoręcznie z wykorzystaniem własne